# Lakhmir Singh Class X Physics Chapter 1 – Electricity

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 5**

**Answer 1:**

The unit joule/coulomb is called by another name, volt. Volt is the SI unit of potential difference.

Potential difference = Work done/Quantity of charge moved

**Answer 2:**

(b) A volt is a joule per coulomb.

The potential difference between two points is said to be 1 volt if 1 joule of work is done in moving 1 coulomb of electric charge from one point to another.

1 volt = 1 joule / 1 coulomb

**Answer 3:**

(a) The acronym p.d. stands for the potential difference between two points in an electric circuit.

(b) Potential difference (p.d.) is measured by a device called voltmeter.

**Answer 4:**

When we say that the electric potential at a point is 1 volt, it means that 1 joule of work has been done in moving 1 coulomb of positive charge from infinity to that point.

**Answer 5:
**Charge given,

*Q*= 1 C

Potential difference,

*V*= 1 V

Thus, the amount of work done,

*W*in moving the charge is:

*W*=

*V*×

*Q*

= 1 V × 1 C

= 1 J

**Answer 6:**

The SI unit of potential difference is volt and is denoted by the letter, V.

**Answer 7:**

The amount of charge, Q that flows between two points at a potential difference, V (= 12 V) is 2 C.

Therefore, the amount of work done, W in moving the charge is given by:

W = V × Q

= 12 V × 2 C

= 24 J

**Answer 8:**

The SI unit of electric charge is coulomb and is denoted by the letter, C.

**Answer 9:**

One coulomb is the quantity of electric charge which exerts a force of 9×109N on an equal charge placed at a distance of one metre from it.

**Answer 10:**

(a) Potential difference is measured in __volts__ by using a __voltmeter __placed in __parallel __across a component.

(b) Copper is a good __conductor__. Plastic is an __insulator__.

**Answer 11:**

The substances through which electricity can flow are called conductors. Two examples are copper and aluminium.

The substances through which electricity cannot flow are called insulators. Two examples are glass and paper.

**Answer 12:**

Conductors: silver, copper, aluminium, nichrome, graphite, manganin, mercury

Insulators: cotton, air, paper, porcelain, mica, bakelite, polythene, sulphur

**Answer 13:**

The electric potential (or potential) at a point in an electric field is defined as the work done in moving a unit positive charge from infinity to that point. It is denoted by the symbol, V and its unit is volt.

**Answer 14:**

(a) The potential difference between two points in an electric circuit is equal to the amount of work done in moving a unit charge from one point to another point.

Potential difference (V)=Work done (W)Quantity of charge moved (Q)

(b) Here:

Potential difference, V = 230 − 220 = 10 V

Charge moved, Q = 4 C

So, using the relation V = W/Q, we have:

W = V × Q

= 10 × 4 = 40 J.

**Answer 15:**

(a) The potential difference across a conductor is measured by an instrument called voltmeter.

(b) The term ‘each coulomb’ means ‘every 1 coulomb’.

So, charge, Q = 1 C

Potential difference, V = 12 V

Now:

V = W/Q

12 = W/1

So, work done, W = 12 x 1 = 12 J

Since the work done on each coulomb of charge is 12 J, the energy transferred to each coulomb of charge is also 12 J.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 6**

**Answer 16:**

(a) The potential difference between two points in an electric circuit is equal to the amount of work done in moving a unit charge from one point to another point.

Potential difference (V)=Work done (W)Quantity of charge moved (Q)

The SI unit of potential difference is volt.

(b) The potential difference between two points is said to be one volt if one joule of work is done in moving one coulomb of electric charge from one point to the other.

Thus:

1 volt = 1 joule/1 coulomb

(c) Here:

Work, W = 250 J

Charge, Q = 20 C

Using the relation, V = W/Q:

Potential difference, V = 250/20 = 12.5 V

(d) A voltmeter is an instrument that is used to measure the potential difference across a conductor.

A voltmeter is always connected in parallel across the points where the potential difference is to be measured.

Suppose we have a conductor AB, such as a resistance wire, and we want to measure the potential difference across its ends.

So one end of the voltmeter is connected to point A and the other endAnswer 5: to the point B. We can read the value of potential difference in volts on the dial of the voltmeter.

**Answer 17:**

(b) potential difference

The work done in moving a unit charge across two points in an electric circuit is a measure of potential difference.

**Answer 18:**

d) voltmeterAnswer 5:

It is connected in parallel across the points where the potential difference is to be measured.

**Answer 19:**

(d) coulomb

It is the SI unit of electric charge.

**Answer 20:**

(c) volt

It is the SI unit of potential difference.

**Answer 21:**

(d) 6.25 × 1018 electrons

Since the charge of an electron is 1.6×10-19C, 6.25 × 1018 electrons taken together constitute (6.25 × 1018 × 1.6 × 10−19 C) or 1 coulomb of charge.

**Answer 22:**

(a) The potential difference across each cell is 2 V. So, the potential difference at the terminals of the battery is 3 x 2 V = 6 V.

(b)

(i) For one cell:

V = 2 V

Q = 1 C

And also:

Electrical energy gained = Work done

So using the relation, V = W/Q or W = V x Q

= 2 x 1 = 2 J

(ii) For three cells:

V = 6 V

Q = 1 C

So, W = V x Q = 6 x 1 = 6 J

So 2 joules and 6 joules of electrical energy is gained for the above two cases (i) one cell and (ii) all three cells, respectively.

**Answer 23:**

In a copper atom, the electrons in the outermost orbit are lightly bound to the nucleus of the atom and so they move freely. This free flow of electrons makes copper a good conductor of electricity. In rubber, the electrons in the outermost orbits are tightly bound to the nucleus. So, they do not flow freely and hence, rubber is not a good conductor of electricity.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 11**

**Answer 1:**

The electric current is the physical quantity that is expressed as coulomb/second since current, I = Q/t.

**Answer 2:**

The flow of electric charge in a conductor is called electric current. If a charge of Q coulombs flows through a conductor in time t seconds, the magnitude of electric current is given by, I = Q/t.

**Answer 3:**

When we switch on a light, electrons travel through the wires. The flow of these electrons is called electric current.

**Answer 4:**

The flow of negatively charged particles (electrons) in a metallic conductor constitutes electric current.

**Answer 5:**

(a) The direction of conventional current is from the positive terminal of a cell or battery to the negative terminal through the outer circuit.

(b) The flow of electrons is from the negative terminal to the positive terminal of a cell.

**Answer 6:**

Because current, I = Q/t, the correct relationship is 1 A=1 C1 s.

**Answer 7:**

The SI unit of electric current is ampere and is denoted by the letter, A.

**Answer 8:**

(a) 1 ampere = 1000 milliamperes = 103 milliamperes

(b) 1 ampere = 1,000,000 microamperes = 106microamperes

**Answer 9:**

Ammeter.

Ammeter is connected in series with the circuit, whereas voltmeter is connected in parallel across the points where the p.d. is to be measured.

**Answer 10:**

The ammeter is connected in series with the circuit in which the current is to be measured, whereas the voltmeter is connected across the points where the potential difference is to be measured.

**Answer 11:**

(i) Variable resistance or rheostat. A rheostat is used to change the resistance in a circuit.

(ii) A closed switch. When the switch is closed, the circuit is completed and current flows through it.

**Answer 12:**

Here:

Charge, Q = 20 C

Time, t = 1 s

We know that, I = Q/t

So:

Current, I = 20/1 = 20 A

Thus, the electric current flowing through the circuit is 20 A.

**Answer 13:**

Here:

Current, I = 4 A

Time, t = 10 s

We know that I = Q/t.

So:

4 = Q/10

or Q = 4 x 10 = 40 C

Thus, the amount of electric charge that flows through the circuit is 40 coulombs.

**Answer 14:
**Here:

Charge,

*Q*= 20 C

Time,

*t*= 40 s

We know that,

*I*=

*Q*/

*t*.

So:

*I*= 20/40 = 0.5 A

Therefore, the electric current flowing through the circuit is 0.5 A.

**Answer 15:**

(a) A current is a flow of electrons. For this to happen, there must be a closed circuit.

(b) Current is measured in amperes using an ammeter placed in series in a circuit.

**Answer 16:**

(a) A cell or a battery helps to maintain potential difference across a conductor.

(b) Here:

Potential difference, V = 10 V

Current, I = 2 A

Time, t = 1 minute = (1 x 60) s = 60 s

We know that the amount of energy transferred is equal to the work done.

Now:

V = W/Q

Or W = V x Q

= V x I x t (since Q = I x t)

= 10 x 2 x 60

= 1200 J

Thus, the amount of energy transferred is 1200 J.

**Answer 17:**

(a) An electric current is the flow of electric charge called electrons in a conductor and its magnitude is the amount of electric charge passing through a given point of the conductor in one second. The potential difference between the ends of the wire makes the current flow through the wire.

(b) The SI unit of electric current is ampere.

When one coulomb of charge flows through any cross-section of a conductor in one second, the electric current flowing through it is said to be one ampere.

1 ampere= 1 coulomb1 second

**Answer 18:**

An ammeter is an instrument that is used to measure electric current. It is always connected in series with the circuit in which the current is to be measured.

Suppose we want to find out the current flowing through a conductor AB. Here, we should connect the ammeter in series with the conductor AB as above.

**Answer 19:**

(a) If a charge of Q coulombs flows through a conductor in time t seconds, the magnitude, I of the electric current flowing through it is given by:

I=Qt

(b) Given:

Current, I = 0.36 A

Time, t = 15 minutes = (15 × 60) s = 900 s

Using the formula, I=Qt:

or Q = I × t = 0.36 × 900 = 324 C

Thus, the amount of electric charge that flows through the circuit is 324 C.

**Answer 20:**

(a) An ammeter should have a very low resistance so that it will not change the value of the current flowing in the circuit.

(b) A voltmeter should have a high resistance so that it can take only a negligible amount of current from the circuit.

**Answer 21:**

(a) Fixed resistance

(b) Variable resistance

(c) A cell

(d) A battery of three cells

(e) An open switch

(f) A closed switch

**Answer 22:**

A circuit diagram is a diagram that indicates how different components in a circuit have been connected, using electrical symbols for the components.

Here is the diagram of an electric circuit comprising a cell, a resistance, an ammeter, a voltmeter and a closed switch.

A voltmeter has a high resistance so that it takes only a negligible amount of current from the circuit.

**Answer 23:**

Given:

Current, I = 1 A

Time, t = 1 s

Using the formula:

I=Qtor,Q=I×t=1×1=1 C

Now, if the charge is 1.6×10-19C, the number of electrons is 1.

So, if the charge is 1 C, the number of electrons is given by:

11.6×10-19×1=6.25×1018

Thus, 6.25×1018 electrons should pass through a conductor in 1 second to constitute 1 ampere current.

**Answer 24:**

Amount of energy = Work done

(a) Using the formula, *V* = *W* / *Q*, we have, *W* = *V* x *Q*

= 12 x 1 = 12 J

(b) *W* = *V* x *Q* = 12 x 5 = 60 J

(c) *W* = *V* x *Q*

= *V* x (*I* x *t*)

= 12 x 2 x 10 = 240 J

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 11**

**Answer 25:**

Given:

Time, t = 10 s

Charge, Q = 25 C

Energy delivered = Work done, W = 200 J

(a) Using the relation, V = W/Q

V = 200/25 = 8 V

So the p.d. across the battery is 8 volts.

(b) Using the relation, I = Q/t,

I = 25/10 = 2.5 A

So, a current of 2.5 A flows from the battery.

**Answer 26:**

(a) Electric current is the flow of electric charges (called electrons) in a conductor such as a metal wire and its magnitude is the amount of electric charge passing through a given point of the conductor in one second.

i.e. I = Q/t

The SI unit of electric current is ampere.

(b) Here:

Charge, Q = 1 C

Time, t = 1 s

Then the current is given by:

I = Q/t

= 1/1 = 1 A

(c) Current is measured by an instrument called ammeter. An ammeter should be connected in series with the circuit in which the current is to be measured.

(d) The conventional direction of the flow of electric current is from the positive terminal of a cell or a battery to its negative terminal through the outer circuit, whereas the direction of flow of electrons is from the negative terminal to the positive terminal of a cell.

(e) Given:

Charge, Q = 10 C

Time, t = 0.01 s

Then the current, I = Q / t

So I = 10/0.01 = 1000 A

Also given that:

V = 10 mV = 1,00,00,000 V

So energy = Work done, W = V x Q

= 1,00,00,000 x 10 = 1,00,000,000 J = 100 MJ

**Answer 27:**

(c) voltage

The term voltage came from volt, which is the SI unit of potential difference.

**Answer 28:**

The correct statement is:

(d) 1

An ammeter is connected in series in a circuit and a voltmeter is connected in parallel. The other two statements are incorrect as an ammeter should have a very low resistance and a voltmeter should have a high resistance.

**Answer 29:**

(d) Ampere

It is the SI unit of electric current.

**Answer 30:
**(d) 50 C

Here, current,

*I*= 5 A

Time,

*t*= 10 s

So, using the relation,

*I*=

*Q*/

*t*:

*Q*=

*I*x

*t*

Charge,

*Q*= 5 x 10 = 50 C

Thus, a charge of 50 C is passed in 10 s.

Hence, the correct option is (d) 50 C.

**Answer 31:**

(c) 0.5 A

Here, charge, *Q* = 300 C

Time, *t* = 10 minutes = (10 x 60) s = 600 s

Then, current, *I* = *Q* / *t*

= 300 / 600 = 0.5 A

Hence, the correct option is (c) 0.5 A.

**Answer 32:**

(a) The lamps are connected in series.

(b) The student has connected the ammeter in parallel with the lamps. It should be connected in series.

(c) The correct diagram that shows how to connect the circuit:

**Answer 33:**

Here is the circuit diagram that shows how three bulbs can be lit from a battery so that two bulbs are controlled by the same switch. The third bulb has its own switch.

**Answer 34:**

Here, potential, V = 230 V

Current, I = 8 A

(a) The magnitude of the electric current is the amount of charge passing through a given point in one second. So, in this case, a charge of eight coulombs flows around the circuit each second.

(b) Energy transferred = Work done, W

Using the relation, V = W/Q:

W = V x Q

= 230 x 8 = 1840 J

Thus, 1840 joules of energy is transferred to the heater each second.

**Answer 35:**

Current, I = 5 A

Time, t = 1 s

Using the relation, I = Q / t:

Q = I x t

= 5 x 1 = 5 C

Now, if the charge is 1.6×10-19C, the number of electrons is one.

So, if the charge is 5 C, the number of electrons is given by:

11.6×10-19×5=31.25×1018

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 18**

**Answer 1:**

Ohm’s law gives the relationship between the current in a conductor and the potential difference across its ends. According to this law, at constant temperature, the current flowing through a conductor is directly proportional to the potential difference across its ends.

**Answer 2:**

The SI unit of electrical resistance is ohm and its symbol is Ω.

**Answer 3:**

Electrical resistance is the physical quantity whose SI unit is ohm.

**Answer 4:**

Objects that have infinitely high electrical resistance are called insulators. An insulator does not allow electricity to flow through it.

**Answer 5:**

From Ohm’s law we have:

V / I = R

Or I = V/R

Now, according to the question, the resistance is constant and the potential difference is halved.

i.e. R’ = R

and V’ = V/2

Then the new current is given by:

I’ = V’/R’

= V/2/R

= (1/2) (V/R)

= (1/2) I

It is clear from the above statement that the current becomes half.

**Answer 6:**

The strength of the electric current flowing in a given conductor depends on two factors:

1) The potential difference across the ends of the conductor

2) The resistance of the conductor

**Answer 7:
**A thick wire has a greater area of cross-section, whereas a thin wire has a smaller area of cross-section. Also, the resistance of a conductor is inversely proportional to its area of cross-section. This means that a thick wire has lesser resistance than a thin wire.

**Answer 8:**

From Ohm’s law we have:

V/I = R

Or I = V/R

Now, according to the question, the resistance of the circuit is halved and the potential difference is constant.

i.e. R’ = R/2

and V’ = V

Then the new current is given by:

I’ = V’/R’

= V/R/2

= 2V/R

= 2I

It is clear from the above statement that the current becomes double.

**Answer 9:**

Here:

Potential difference, V = 20 V

Resistance, R = 5 Ω

Substituting these values in Ohm’s equation, V/I = R:

Current, I = V/R = 20/5 = 4 A

Thus, the current flowing in the circuit is 4 A.

**Answer 10:**

Here:

Resistance, R = 20 Ω

Current, I = 2 A

Substituting these values in the Ohm’s equation, V/I = R:

Potential difference, V = I x R = 2 x 20 = 40 V

**Answer 11:**

Here:

Current, I = 5 A

Potential difference, V = 3 V

Substituting these values in the Ohm’s equation, V/I = R:

Resistance of the wire, R = 3/5 = 0.6 Ω

**Answer 12:**

Ohm’s law state a relation between potential difference and current.

**Answer 13:**

Substances that conduct electricity easily and offer very low resistance (opposition) to the flow of current are called good conductors. Examples: copper, silver

A resistor is an electrical component that limits or regulates the flow of electrical current in an electronic circuit. Resistors have comparatively high electrical resistance. Examples: constanan, nichrome

The substances that have infinitely high electrical resistance are called insulators. Examples: wood, rubber

**Answer 14:**

Conductors: mercury, aluminium, iron and metal coin

Resistors: nichrome and manganin

Insulators: rubber, polythene, wood, paper, thermocol and bakelite

**Answer 15:**

According to Ohm’s law, the current (I) flowing through a wire is directly proportional to the potential difference (V) across it, provided its temperature remains the same.

Thus I α V.

V / I = Constant = R

V = IR

Here R is the resistance.

The unit of resistance is ohm (â„¦).

One ohm (â„¦) is the resistance of a conductor when a potential difference of one volt is applied to its ends and a current of one ampere flows through it.

**Answer 16:**

(a) Resistance is the property of a conductor to resist the flow of charge through it. The relation between resistance, current and potential difference is V = IR.

(b) Voltage, V = 12 V

Resistance, R = ?

Current, I = 2.5 × 10-3 A

V = IR

R = V/I

R = 12/2.5 × 10-3

R = 4800 Î

**Answer 17:**

(a) One ohm (Ω) is the resistance of a conductor when a potential difference of one volt is applied to its ends and a current of one ampere flows through it.

(b) The resistance of a wire can be represented by the following equation:

R=ρlA

So, when the conductor is made thinner, its area of cross-section will decrease, since resistance is inversely proportional to the area of the conductor. Therefore, its resistance will increase.

(c) We know that V = IR

If V is constant, resistance is doubled R’ = 2R.

Then V’ = I’R’

V’ = V since V is constant

V=I’×2×R

I’=V2R=I2

Thus, the current will get reduced to half.

**Answer 18:**

(a) Electricians wear rubber hand gloves while working with electricity because rubber is an insulator and it will prevent them from getting electric shock, in case of short circuit or overloading.

(b) We know that V = IR

Here, I = 6 A

R = 40 Ω

So, V = 6 x 40

V = 240 V

So 240 V is the potential difference needed to send a current of 6 A through an electrical appliance that has a resistance of 40 Ω.

**Answer 19:**

(i)

(ii) When potential difference = 0.8 V, current = 0.32 A.

VI=0.80.32VI=2.5

When potential difference = 1.2 V, current = 4.8 A.

VI=1.24.8VI=2.5

When potential difference = 1.6 V, current = 6.4 A.

VI=1.66.4VI=2.5

The V-I graph is a straight line with a constant slope of 2.5.

(iii) The resistance of the wire is 2.5 Ω.

**Answer 20:**

(a) The ratio of potential difference and current is known as resistance R.

(b)

From the graph, resistance, R =VI=50.2=25 Ω

(c) Ohm’s law is illustrated by the above V−I graph.

(d)Relation between potential difference and current is

V = IR

(e) The potential difference between the terminals of an electric iron is 240 V and the current is 5.0 A.

So resistance R=VI=2405=48 Ω

Thus, the resistance of the electric iron will be 48 Ω.

**Answer 21:**

(c) 2 A

If the p.d. across a 3 Ω resistor is 6 V, the current flowing in the resistor will be 2 A as current (I) is given by the equation, I = V (Voltage) / R (Resistance).

or I = V/R

I = 6 V/3 Ω

I = 2 A

**Answer 22:**

(d) 24 Ω

Voltage, V = 12 V

Current, I = 0.5 A

Resistance, R = Voltage/Current

R = V/I

R = 12/0.5

R = 24 Ω

Thus, if a car’s headlight bulb working on a 12 V car battery draws a current of 0.5 A, the resistance of the light bulb will be 24 Ω.

**Answer 23:**

(c) 9.2 A

Resistance = 25 Ω

Voltage = 230 V

Current = Voltage/Resistance

I = V/R

I = 230/25

I = 9.2 A

Thus, if an electrical appliance has a resistance of 25 Ω and when that electrical appliance is connected to a 230 V supply line, the current passing through it will be 9.2 A.

**Answer 24:**

(b) 3

The number of coulombs passing through the resistor is the current passing through it.

Current = Voltage/Resistance

I = V/R

I = 12/4

I = 3 A

Thus, when a 4 Ω resistor is connected across the terminals of a 12 V battery, the number of coulombs passing through the resistor per second will be 3.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 20**

**Answer 25:**

(d) current and potential difference

Ohm’s law gives the relationship between current and potential difference.

**Answer 26:**

(d) ohm

The unit of electrical resistance is ohm.

**Answer 27:**

(d) insulator

A substance having infinitely high electrical resistance is called an insulator.

**Answer 28:**

(b) half

As we know from Ohm’s law:

Voltage = Current x Resistance

V = IR

If the voltage is constant, the resistance is doubled and the current becomes half.

**Answer 29:**

(d) double

As we know from Ohm’s law:

Voltage = Current x Resistance

V = IR

If the voltage is constant, the resistance of the circuit is halved. That is, it becomes R / 2.

Current, I = V/R

I = V/R

I = V/R/2 = 2 I

Thus by keeping the p.d. constant, the resistance of a circuit is halved and the current is doubled.

**Answer 30:**

An electric room heater draws a current of 2.4 A from the 120 V supply line.

So current, I = 2.4 A

Voltage, V = 120 V

Resistance, R = V/I

R = 120/2.4 = 50 Ω

The resistance will remain constant unless the room heater is changed.

Now when the room heater is connected to the 240 V supply line, the current drawn is:

I = V/R

I = 240/50 = 4.8 A

So the room heater will draw a 4.8 A current when connected to the 240 V supply line.

**Answer 31:**

Resistance is represented by the symbol Omega, â„¦. Resistance has the following electrical properties:

The resistance of a conductor depends on its length. It is directly proportional to the length, R α L.

The resistance of a conductor is inversely proportional to its area of cross-section, i.e. R α 1 / A.

Resistance depends on the nature of the material of the conductor.

Resistance also depends on the temperature of the conductor.

**Answer 32:**

(a) Ohm’s law states that the graph between V and I for a conductor is a straight line passing through the origin.

(b) Ohm’s law is true only if the temperature of the conductor is constant.

**Answer 33:**

A potential difference of 10 V is needed to make a current of 0.02 A flow through a wire.

So potential difference, V = 10 V

Current, I = 0.02 A

Resistance of the wire, R = V/I

R = 10/0.02 = 500 â„¦

The resistance will remain the same unless the wire is changed.

Now to make a current of 250 mA to flow through the wire, the potential difference required is:

V = IR

V = 250 x 10-3 x 500

V = 125 V

So a potential difference of 125 V is needed to make a current of 250 mA flow through the wire.

**Answer 34:
**A current of 200 mA flows through a 4 kΩ resistor.

So current,

*I*= 200 mA = 200 x 10

^{-3}A

Resistance,

*R*= 4 kΩ = 4000 Ω

Potential difference,

*V*=

*IR*

*V*= 200 x 10

^{-3 }x 4000

*V*= 800 V

So the potential difference across the resistor will be 800 V.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 26**

**Answer 1:**

The resistance of a conductor is inversely proportional to its area of cross-section, i.e.R α 1 / A. So when the conductor is made thicker, its resistance decreases.

**Answer 2:**

We know that the resistance of the wire, R = ρl / A where the resistivity of the wire is ρ.

The length of the wire = l

The area of cross-section of the wire, A = πr2

So when the length of the wire is doubled (l’ = 2l) by taking more of the same wire, (it will keep the resistivity and the area of cross-section the same), the length is doubled.

New resistance = R’

R’ = ρl’ / A

R’ = 2ρl / A

R’ = 2R

**Answer 3:**

The resistance of a conductor depends on the following factors:

The resistance of a conductor depends on its length. It is directly proportional to the length, R α l.

The resistance of a conductor is inversely proportional to its area of cross-section, i.e. R α 1 / A.

Resistance depends on the nature of the material of the conductor.

Resistance also depends on the temperature of the conductor.

**Answer 4:**

Silver is the best conductor of electricity.

**Answer 5:**

Iron is a better conductor of electricity than mercury because the resistivity of iron is less than that of mercury.

**Answer 6:**

Copper and aluminium wires are used for electrical transmission because they have a low resistance, which makes them good conductors of electricity.

**Answer 7:**

The coils of the heating element of an electric iron is made of alloys like nichrome because alloys have a high resistance and a high melting point.

**Answer 8:**

Nichrome is an alloy of nickel, chromium, manganese and iron. It is used to make the heating elements of electrical appliances because it has a high resistance and a high melting point.

**Answer 9:**

Nichrome is used to make the heating elements of electrical appliances because it has a high resistance and a high melting point.

**Answer 10:**

The coils of the heating elements of electric irons and electric toasters are made of alloys like nichrome rather than a pure metal because alloys have a high resistance and a high melting point.

**Answer 11:**

(a) A long piece of nichrome wire has more resistance because the resistance of a conductor is directly proportional to its length, R α l.

(b) A thin piece of nichrome wire has more resistance because the resistance of a conductor is inversely proportional to its area of cross-section, i.e. R α 1 / A. The lesser the area of cross-section, the more the resistance.

**Answer 12:**

(a) The resistance of all pure metals increases on raising the temperature and decreases on lowering the temperature. Therefore, the resistance of a pure metal will decrease on decreasing the temperature.

(b) The presence of impurities in a metal increases its resistivity (also resistance) and it does not undergo oxidation easily even at a high temperature.

**Answer 13:**

Resistance is measured in ohm (Ω). The resistance of a wire increases as the length increases; as the temperature increases; and as the cross-sectional area decreases.

**Answer 14:
**â€‹

(a) We know that resistance, R=ρlA

So resistivity, ρ=RAl

When the area of cross-section,

*A*is 1 m

^{2}and the length of the wire,

*l*is 1 m, resistance is equal to resistivity.

Resistivity may be defined as the resistance offered by a conductor of length 1 m and area of cross-section 1 m

^{2}.

(b) Given length of the wire,

*l*= 1 m

Diameter of the wire,

*d*= 0.2 mm

So the radius of the wire,

*r*= 0.1 mm = 0.0001 m

Area of cross-section of the wire = A=πr2=3.14×0.00012=3.14×10-8 m2

Resistance of the wire,

*R*= 10 Ω

So resistivity = ρ=RAl

ρ=3.14×10-7 Ω m

Thus, the resistivity of the material, ρ=3.14×10-7 Ω mâ€‹.

**Answer 15:**

(a) Length of the cable wire =* l *

Area of cross-section = *A*

Resistivity of the aluminium cable wire = ρ

Resistance of the wire = *R
*Then, R=ρlA

(b) Length of the cable wire,

*l*= 2 m

Area of cross-section,

*A*= 1.55 × 10

^{−6}m

^{2}

Resistivity of the aluminium cable wire, ρ = 2.8 × 10

^{−8}Ωm

We know that:

R=ρlA

R=2.8×10-8×21.55×10-6

*R*= 0.036 Ω

Thus, the resistance of the metal wire,

*R*= 0.036 Ω

**Answer 16:**

(a) Copper and aluminium are good conductors of electricity because their resistivity is very low.

(b) Length of the cable wire, l = 1 km = 1000 m

Diameter of the cable wire, d = 0.5 mm

Radius of the cable wire, r = 0.25 mm = 0.00025 m = 2.5 x 10-4 m

Area of cross-section, A=πr2=3.14×(2.5×10-4)2=0.96×10-8 m2

Resistivity of the aluminium cable wire = 1.7 × 10−8 Ω m.

To find the resistance of the aluminium cable, R:

We know that R=ρlA

R=1.7×10-8×100019.6×10-8

So, R = 86.5 Ω

Thus, the resistance of the copper wire, R = 86.5 Ω

**Answer 17:**

The resistance of a conductor is inversely proportional to its area of cross-section, i.e. R α 1 / A. So as the conductor is a thick wire, its resistance decreases and current will flow easily through it, in comparison with a thin wire.

**Answer 18:**

The resistance of a conductor depends on its length. It is directly proportional to the length, R α l.

The resistance of a conductor is inversely proportional to its area of cross-section, i.e. R α 1 / A.

The resistance also depends on the temperature of the conductor. It increases on raising the temperature and decreases on lowering the temperature.

**Answer 19:****
**(a) If we take two similar wires with equal length and diameter, one made of copper (metal) and the other made of nichrome (alloy), we will find that the resistance of the nichrome wire is about 60 times more than that of the copper wire. This shows that the resistance of a conductor depends on the nature of the material of the conductor.

(b) Length of the cable wire,

*l*= 10 km = 10000 m

Diameter of the cable wire,

*d*= 2.0 mm

Radius of the cable wire,

*r*= 0.1 mm = 0.0001 m = 10

^{-4 }m

Area of cross-section, A=πr2 = 3.14 × 10

^{-8}m

^{2}

Resistivity of the aluminium cable wire = 27 × 10

^{−8}Ω m.

Let the resistance of the aluminium cable be

*R*.

We know that R=ρlA

R=27×10-8×100003.14×10-8

*R*= 86 Ω

**Answer 20:**

(a) The resistance of a conductor depends on its length. It is directly proportional to the length, R α l. So on increasing the length of the wire, its resistance will increase.

(b) The resistance of a conductor is inversely proportional to its area of cross-section, i.e. R α 1 / A. So on increasing its diameter, its resistance will decrease.

(c) Resistance also depends on the temperature of the conductor. So on increasing its temperature, its resistance will also increase.

**Answer 21:**

(a)The resistance of a conductor is inversely proportional to its area of cross-section, i.e. R α 1 / A. So on increasing the area of cross-section, its resistance will decrease.

(b) We know that the area of cross-section, A = πr2 = π (d / 2)2, where r is the radius and d is the diameter of the wire. So on increasing the diameter of the wire, its resistance decreases.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 27**

**Answer 22:**

Resistance,

R=ρlA

where l = length of wire

A= area of cross-section of the wire

(i) When the length is tripled, l’ = 3l

New resistance,

R’=ρl’A

R’=ρ(3l)A=3ρlA

R’=3R

Thus, the resistance will become three times the original resistance.

(ii) When the diameter is tripled, d’ = 3d

Radius, r’ = 3r

Area of cross-section, A’=πr’^{2}=π(3r)^{2}=9πr^{2}=9A

Thus, the area of cross-section will become nine times.

Then the new resistance,

R’=ρlA

R’=ρl9A

R’=R9

Thus, the resistance will be reduced by nine times.

(iii) When the material is changed to one whose resistivity is three times:

New resistivity, ρ’=3ρ

The new resistance,

R’=ρ’lA

â€‹

R’=3ρlA=3R

Thus, the resistance will become three times the original resistance.

**Answer 23:**

Length of the wire, l =1.0 m

Resistance of the wire = 23 Ω

Resistivity of the material of the wire = 1.84 × 10^{−6} Ωm.

We know that,

R=ρlA

Area of cross-section,

A=1.84×10^{-6}×123

A = 8 x 10-8 m^{2}

Thus, the area the of cross-section of the wire, A = 8 x 10-8 m^{2
}

**Answer 24:**

(a) We know that resistance,

R=ρlA

So resistivity,

ρ=RAl

When the area of cross-section, A = 1 m2 and the length of the wire, l = 1 m, ρ=R.

Resistivity is the resistance of the conductor whose area of cross-section, A is 1 m2 and length, l is 1 m.

(b) The SI unit of resistivity is Ω m or ohm-metre.

1 ohm-metre is the resistance of a conductor that has a resistance of 1 ohm and whose area of cross-section, A is 1 m2 and length, l is 1 m.

(c) Difference between resistance and resistivity:

Resistance |
Resistivity |

1. It depends on the dimensions of the conductor like radius and length 2. Resistance of a given material may change at constant temperature. . |
1. It does not depend on the dimensions of the conductor.2. Resistivity of a given material does not change at constant temperature. |

(d) Resistivity of a substance depends on the material and the temperature of the substance. It does not depend on the dimensions of the substance like length, radius etc.

(e) Length of the wire, l = 1 m

Diameter of the wire, d = 0.3 mm

So the radius of the wire, r = 0.15 mm = 0.00015 m = 1.5 x 10^{-4} m

Area of cross-section of the wire, A=πr^{2}=3.14×( 1.5×10-4 )^{2}=7.065×10^{-8} m^{2}

Resistance of the wire, R = 26 Ω

So resistivity,

ρ=RAl

p=26×7.065×10^{-81}p=1.84 ×10^{-8} Ω m

Thus, the resistivity of the material is 1.84×10^{-8} Ω m.

**Answer 25:**

(d) 30 Ω

Resistance, R=ρlA

Length, l = 300 m

Cross-section area, A = 1.0 mm2 = 10-6 m2

Resistivity, ρ = 1.0 × 10−7 Ωm

Resistance, R=10-7×30010-6

R = 30 Ω

**Answer 26:**

(d) one-fourth

R = ρ lA

When the diameter is doubled, d’ = 2d

Radius, r’ = 2r

Area of cross-section, A’=πr’2=π(2r)2=4πr2=4A

The area of cross-section will increase by four times.

Then the new resistance,R’=ρlA’

R’=ρl4A

R’=R4

Thus, the resistance will get reduced by four times.

**Answer 27:**

(c) 60 Ω

If the resistance of a certain copper wire is 1 Ω, the resistance of a similar nichrome wire will be about 60 Ω because the resistivity of nichrome is 60 times the resistivity of copper.

**Answer 28:**

(a) four times

Resistance of the wire is given by:

*R* = *ρ* lA

When the diameter is halved:

d’=d_{2
}Radius:

r’=r^{2
}Area of cross-section:

A’=πr’^{2}=πr22=πr24=A4

Area of cross-section will get reduced by four times.

Then the new resistance:

R’=ρlA’

R’=4ρlA

R’=4R

Thus, the resistance will increase by four times.

**Answer 29:**

(d) a semiconductor

The resistivity of a certain material is 0.6 Ωm. The material is most likely to be a semiconductor because it has moderate resistivity.

**Answer 30:**

(b) half

We know that the resistance of a conductor is given by:

R=ρlA

where ρ = resistivity

l = length of the conductor

A = area of the cross-section of the conductor

Let the new resistance be R’ when the area of cross-section of the conductor is doubled

R,=ρl2A

Thus, the new resistance becomes half of the previous one.

**Answer 31:**

(c) temperature

The resistivity of copper depends only on temperature.

**Answer 32:**

(b) 2 times

The resistance of a conductor is inversely proportional to its area of cross-section, i.e. R α 1 / A. So, when the area of cross-section of a resistance wire is halved, its resistance will increase by two times.

**Answer 33:**

We know that the resistance of a conductor is given by:

R=ρlA=20 Ω

where ρ = resistivity

l = length of the conductor

A = area of cross-section of the conductor

Now the length is increased to twice the original length. Then let the new resistance be denoted by R’.

R,=ρ2lA2=4ρlA2R,=4R=4×20=80 Ω

Thus, the new resistance will become four times.

**Answer 34:**

(a) electric wires: They are made of conductors. Conductors have a low resistivity and so, we will use material Q.

Q 2.63 × 10−8 Ω m: low resistivity

(b) handle for soldering iron: It is made of an insulator. An insulator has a high resistivity and so, we will use material R.

R 1.0 × 1015 Ω: high resistivity

(c) solar cells: They are made of semiconductors. A semiconductor has moderate resistivity and so, we will use material P.

P 2.3 × 103 Ω m: moderate resistivity.

**Answer 35:**

The electrical resistivities of the four materials A, B, C and D are given. We can classify them as follows:

A Semiconductor 110 × 10^{−8} Ωm

B Insulator 1.0 × 1010 Ωm

C Good conductor 10.0 × 10^{−8} Ωm

D Resistor 2.3 × 10^{3} Ωm

**Answer 36:**

(a) E is the best conductor of electricity because its resistivity is the least among the given values.

(b) C is a better conductor than A because its resistivity is less than that of A.

(c) B should be used for making heating elements of electric iron because its resistivity is the highest among the given values.

(d) E and C should be used for making electric wires because their resistivity is less.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 37
**

**Answer 1:**

In a series combination, the same current flows through each resistor. Let the supplied voltage, V be divided as V_{1}, V_{2} and V_{3} in resistors R_{1}, R_{2} and R_{3}, respectively.

V = V_{1} + V_{2} + V_{3}

IR = IR_{1} + IR_{2} + IR_{3}

IR = I(R_{1} + R_{2} + R_{3})

R = R_{1} + R_{2} + R_{3}

Thus, in the case of a series combination, the total resistance, R is the sum of the individual resistance R_{1}, R_{2} and R_{3}.

**Answer 2:**

If five resistors, each of value 0.2 Ω, are connected in series, the resultant resistance will be the sum of the individual resistances.

R = R_{1} + R_{2} + R_{3} + R_{4} + R_{5}

R = 0.2 + 0.2 +0.2 + 0.2 + 0.2

R = 5 x 0.2

R = 1 Ω

**Answer 3:**

In a parallel combination, the voltage remains the same across each resistor but the current gets divided. Let I_{1}, I_{2} and I_{3} be the current across resistors R_{1}, R_{2} and R_{3}, respectively.

I = I_{1} + I_{2} + I_{3}

V = IR, V = I_{1}R_{1}, V = I_{2}R_{2}, V = I_{3}R_{3}

I=VR, I_{1}=VR_{1}, I_{2}=VR_{2}, I_{3}=VR_{3 }Using these values, we get:VR=VR_{1}+VR_{2}+VR_{3} 1R=1R_{1}+1R_{2}+1R_{3}

So, the total resistance is the sum of the reciprocal of the individual resistances.

**Answer 4:**

If three resistors, each of 3 Ω, are connected in parallel combination, the total resistance of the parallel combination will be:

1R=1R_{1}+1R_{2}+1R_{3} 1R=1_{3}+13+13 or 1R=33=1 Ω So R=1 Ω

The total resistance of the parallel combination is 1 Ω.

**Answer 5:**

The two resistors of 2 Ω each should be connected in parallel combination to produce equivalent resistance of 1 Ω.

Resistance in parallel arrangement is given by 1R=1R1+1R2 1R=12+12or 1R=22 R=1 Ω

R = 1

Total resistance, R = 1 Ω

**Answer 6:**

When two resistors, X and Y are connected in parallel combination, the total resistance will be less than the individual resistance. The total resistance in a parallel arrangement is given by:

1R=1R_{1}+1R_{2}

where as in a series combination, the total resistance is more than the individual resistances. The total resistance in a series combination is given by:

R = R_{1}+ R_{2
}

**Answer 7:**

Case 1

Connecting a 2 Ω and 6 Ω resistor in series combination:

R = R1 + R2

R =2 Ω + 6 Ω =8 Ω

Thus, we will get an 8 Ω resistor.

Case 2

Connecting a 2 Ω and 6 Ω resistor in parallel combination:

1R=1R_{1}+1R_{2}1R=12+16 ⇒1R=46⇒R=64 Ω

Thus, we will get a 1.5 Ω resistor.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 38**

**Answer 8:**

(a) Case 1

Connecting two 4 Ω resistors in parallel combination:

1R=1R_{1}+1R_{2}1R=14+141R=241R=12R=2 ΩThus we get a 2 Ω resistor.We should connect two 4 Ω in parallel to get a resistance of 2 Ω.

(b) Case 2

Connecting two 4 Ω resistors in series combination:

R = R_{1} + R_{2}

R = 4 Ω + 4 Ω = 8 Ω

Thus, we will get an 8 Ω resistor.

We should connect two 4 Ω resistors in parallel to get a resistance of 8 Ω.

**Answer 9:**

In figure A, the resistance, RA = 10 Ω

In figure B, the resistors of 10 Ω and 1000 Ω are connected in parallel combination.

Therefore:

1R=1R_{1}+1R_{2} 1R=110+11000or 1R=1001000+11000 or 1R=1011000 R=1000101=9.9 Ω

RB = 9.9 Ω

So, the arrangement B has lower resistance.

**Answer 10:**

A wire that has a resistance, R is cut into two equal pieces.

The resistance of the each piece will be R_{2}.

The two parts, each of resistance, R_{2} are joined in parallel.

The resistance of the parallel combination:

1RP=1R_{1}+1R_{2} Here R1=R2 R2=R21RP=1R2+1R21RP=2R+2R1RP=4RRP =R4

Thus, the resistance of the combination will be R/4.

**Answer 11:
**

__Case 1__Let the total resistance of the combination shown in the diagram below be

*R*.

Here 500 Ω and 1000 Ω resistors are connected in series combination. Their net resistance is given by

*R*=

*R*

_{1}+

*R*

_{2}

Here:

*R*

_{1}=500 Ω

*R*

_{2}=1000 Ω

So:

*R*= 500 + 1000 = 1500 Ω

Thus, the total resistance of the combination is 1500 Ω.

__Case 2__In the circuit diagram shown above, two 2 â„¦ resistors are connected in parallel combination.

Therefore:

1RP=1R1+1R21RP=12+121RP=22 =1 Ω

Thus the total resistance of the combination is 1 Ω.

**Case 3**

In the circuit diagram shown above, two 4 â„¦ resistors are connected in parallel combination.

Therefore their resultant resistance is given by

1R=1R1+1R2Here R1=4 Ω

R2=4 Ωso

1R=14+14or1R=24or

R=2 Ω

In the above circuit diagram, this 2 â„¦ and 3 â„¦ resistors are connected in series combination. So, the total resistance of the circuit can be calculated as:

*R = R*

_{1}+ R_{2}here

R

_{1}= 2 â„¦

R

_{2}= 3 â„¦

So:

R = 2 â„¦ + 3 â„¦ = 5 â„¦

Thus, the total resistance of the combination is 5 â„¦.

**Answer 12:**

In the given circuit, two 6 Ω and 4 Ω resistors are connected in parallel combination across a cell of 24 V. We know that in a parallel combination, the voltage across the resistor remains the same and only the current gets divided. So the current (I1) through the 6 â„¦ resistor is:

I1=VR1 here R1=6 Ω V=24 Vso I1 =246or I1=4 A

The current (I2) through the 4 â„¦ resistor is:

I2=VR2R2=4 ΩI=244or I=6 A

**Answer 13:
**

The series resistance is given by R = R_{1} + R_{2} + R_{3} + R_{4}. Hence, it is more than the individual resistance.

The parallel resistance is given by 1 / R = 1 / R_{1} + 1 / R_{2} + 1 / R_{3} + 1 / R4. Hence, it is less than the individual resistance.

**Answer 14:**

When five resistors are connected in series, the total resistance is given by:

R = R_{1}+ R_{2}+ R_{3}+ R_{4}+ R_{5}

Here,

R_{1}= 0.2 Ω,

R_{2}= 0.3 Ω,

R_{3}= 0.4 Ω,

R_{4}= 0.5 Ω,

R_{5}= 0.12 Ω

Therefore:

R = 0.2 Ω + 0.3 Ω + 0.4 Ω + 0.5 Ω + 12 Ω

R = 13.4 Ω

Total resistance of the circuit = 13.4 Ω

The current flowing through this series combination is given by I = V / R.

or I = 9 / 13.4 = 0.67 A

Now since the resistors are connected in series, the current flowing through each resistance is the same. Hence, the current through the 12 Ω resistor is equal to 0.67 A.

**Answer 15:
**

(a) Total resistance, R = 20 Ω + 4 Ω = 24 Ω

(b) Current through the circuit,

I = V/R

I = 6/24

I = 0.25 A

(c) Potential difference across the electric bulb,

Vbulb = IRbulb

=0.25×20

= 5 V

(d) Potential difference across the resistance wire,

Vwire = IRwire

= 0.25×4

= 1 V

**Answer 16:
**(i) The resistance between B and C are in parallel. Hence the total resistance,

*R*between B and C is given by:

*R*

_{BC}= [15 x 10 ] / [ 15 + 10 ] = 6 Ω … (a)

Potential drop across B and C =

*IR*= 1 x 6 = 6 V

Current through the 10 Ω resistor =

*V*/

*R*= 6 / 10 = 0.6 A

Current through the 15 Ω resistor =

*V*/

*R*= 6 / 15 = 0.4 A

(ii) p.d. across AB:

*V*

_{AB}= 5 x 1 = 5 V

p.d. across AC:

*V*

_{AC}=

*I*x

*R*

_{AC}

*R*

_{AC}

_{ }=

*R*+ 5 = 11 Ω (see equation (a) )

*V*

_{AC}= 1 x 11 = 11 V

(iii) Total resistance,

*R*

_{AC}

_{ }=

*R*

_{BC}+

*R*

_{AC}

= 6 + 5

= 11 Î

**Answer 17:**

(1) The resistors of 6 Ω and 3 Ω are connected in series. Therefore, their net resistance can be calculated as:

*R* = *R*_{1} + *R*_{2}

Here, *R*_{1}_{ }= 6 Ω

*R*_{2} = 3 Ω

So:

*R* = 6 Ω + 3 Ω = 9 Ω

The current through this branch, *I* = *V*/*R*

*I* = 4/9 = 0.44 A

In a series combination, the current remains the same. So the current through the 6 Ω resistor is 0.44 A.

(2) The current through the branch with resistors of 12 Ω and 3 Ω:

*I* = *V*/*R*

*I* = 4/(12 + 3) = 4 / 15 A

The potential difference across the 12 Ω resistance can be obtained by using the equation,

*V* = *IR*.

*V* = (4 / 15) x 12 = 3.2 V

**Exercise : Solution of Questions on page Number :39**

**Answer 18:**

(a) For the minimum current flowing in the circuit, the resistors should be connected in series and for the maximum current in the circuit, the resistors should be connected in parallel with the battery.

(b) When the resistors are connected in parallel:

Resistance in parallel arrangement is given1R=1R1+1R2Here R1=5 Ω R2=10 Ω1R=15+110or 1R=10+550or 1 R=1550 R=5015=3.33 Ω

Total resistance = 3.33 Ω

Therefore, strength of the total current, I = V / R

I = 6 / 3.33

I = 1.8 A

When the resistors are connected in series, the resultant resistance is given by R = R1 + R2

Here, R1 = 5 Ω

R2= 10 Ω

So, R = 5 Ω + 10 Ω = 15 Ω

Total resistance = 15 Ω

Therefore, strength of the total current, I = 6 / 15 = 0.4 A

**Answer 19:**

(i) As shown in the figure, the resistors R_{2} and R_{3} are connected in parallel. Their total resistance is given by:

1/R = 1/R_{2}+ 1/R_{3}

Here, R_{2} = 3 Ω

R3 = 6 Ω

So,

1/R = 1/3 + 1/6

Or 1/R = (2+1)/6

1/R = 3/6

R = 2 Ω

This resistance is in series with the resistor, R1.

Total resistance = 2 Ω + R1

R1 = 4 Ω

Therefore, total resistance = 2 Ω + 4 Ω = 6 Ω

(ii) The current through the circuit can be calculated as follows:

Current, I = V / R

I = (12 / 6) A

I = 2 A

(iii) The potential difference across R1 = 2 A x 4 Ω = 8 V

**Answer 20:
**Given

*I*= 1 A (Across 5 Ω)

*R*= 5 Ω

The potential drop across AB,

*V*=

*I*×

*R*

or

*V*= 5 Ω x 1 A = 5 V

In a parallel circuit, the potential difference across the ends of all resistors remains the same. Therefore, the potential difference across 4 Ω and 10 Ω will be 5 V:

The current flowing through the 4 Ω resistor,

*I*=

*V*/

*R.*

Here,

*V*= 5 V

*R*= 4 Ω

So,

*I*= 5/4 = 1.25 A

The current flowing through the 10 Ω resistor,

*I*=

*V*/

*R*.

Here,

*V*= 5 V

*R*= 10 Ω

So.

*I*= 5/10 = 0.5 A

**Answer 21:**

Suppose *x* resistors should be connected in parallel to draw a current of 5 A.

For a parallel combination, 1 / *R* = 1 / *R*_{1} + 1 / *R*_{2} + 1 / *R*_{3} + … (*x* times)

Here, *R*_{1} = *R*_{2} = *R*_{3} = … = 176 Ω|

Then the resultant resistance, *R* = 176 / *x* Ω

Given that the current, *I* = 5 A and voltage, *V* = 220 V

Then by Ohm’s law, *V *= *IR
*By substituting the values, we get:

*x*= 4

Hence, four resistors of 176 Ω each should be connected in parallel to draw a current of 5 A from a 220 V supply line.

**Answer 22:**

(a) When only one coil, A is used:

*V* = *IR*

220 = 24 *I*

*I* = 9.2 A

(b) When coils, A and B are used in series:

Total resistance *R *= *R*_{A}+ *R*_{B} = 48 Ω

*V* = *IR*

220 = 48 *I*

*I* = 4.58 A

(c) When coils, A and B are used in parallel:

1/*R *= 1/*R*_{A}+ 1/*R*_{B}

Here, *R*_{A }= 24 Ω and *R*_{B} = 24 Ω

1/*R* = 1/24 + 1/24

or 1/*R *= 2/24

*R *= 12 Ω

Total resistance of parallel combination, *R* = 12 Ω

Now, *V* = *IR*

220 = 12 *I*

*I* = 18.33 A

**Answer 23:**

(a) When three resistors are connected in parallel, the net resistance can be obtained as followed:

1/*R* = 1/*R*_{1} + 1/*R*_{2} + 1/*R*_{3}

The resistors of 30 Ω, 20 Ω and 60 Ω are connected in parallel. Therefore, the net resistance *R* will be:

1/*R* = 1/30 + 1/20 +1/60

1/*R* = (2 + 3 + 1)/60

1/*R* = 6/60

*R* =10 Ω

Two more resistors of 10 Ω and 40 Ω are connected in parallel to each other. Therefore, their net resistance, *R’* will be:

1/*R ^{‘}* = (1/10) + (1/40)

1/

*R*= (4 + 1)/40

^{‘}1/

*R*= 5/40

^{‘}*R’*= 8 Ω

The resistors of 8 Ω and 10 Ω are connected in series. Therefore, the net resistance of the circuit =R+R

^{,}=8 Ω + 10 Ω = 18 Ω

(b) The total current flowing through the circuit can be calculated as:

*I*=

*V*/

*R*

*I*= 12/18

*I*= 0.67 A

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 40**

**Answer 24:**

I(a) Let I_{1}, I_{2} and I_{3} be the current flowing through the resistors of 5 Ω, 100 Ω and 30 Ω, respectively.

According to Ohm’s law, V = IR

Here, V = 12 V and R = 5 Ω

I = V/R

I_{1} = 12/5 = 2.4 A

I_{2} = 12/10 = 1.2 A

I_{3} = 12/30 = 0.4 A

(b) Total current through the circuit, I = I_{1} + I_{2} + I_{3}

= 2.4 A + 1.2 A + 0.4 A

= 4 A

(c) The resistors of 5 Ω, 100 Ω and 30 Ω are connected in parallel. Therefore, the net resistance will be:

1/ R = 1/R_{1} + 1/R_{2} + 1/R_{3}

1/R = (1/5) + (1/10) + (1/30)

1/R = (6 + 3 +1)/30

I/R = 10/30

R = 3 Ω

**Answer 25:**

(a) When two resistors are connected in series, their resultant resistance is given by

R = R_{1}+ R_{2}

Here, R_{1}=6 Ω,

R2=2 Ω

Therefore

The resulatant resistance, R = 6 + 2 = 8 Ω

(b) The current flowing through circuit is:

V = IR

I = V/R = 4/8

I = 0.5 A

(c) The p.d. across the 6 Ω resistor is:

V = 0.5 A x 6 Ω = 3 V

**Answer 26:**

(a) The resistors of 3 Ω and 6 Ω are connected in parallel. Therefore, their net resistance can be calculated as:

1/R = 1/R_{1} + 1/R_{2}

Here, R_{1} = 3 Î

R2 = 6 Î

So:

1/R = (1/3) + (1/6)

1/R = (2 + 1)/6

1/R = 3/6

R = 2 Ω

(b) The current flowing through the main circuit,

I = V/R

I = 6/2 A

I = 3 A

(c) The current flowing in the 3 Ω resistor,

I = V/R

I = 6/3 = 2 A

**Answer 27:**

(a) The resistors of 2 Ω and 3 Ω are connected in series.

Therefore their combined resistance, R = R_{1} + R_{2}

Here, R_{1}=2 Ω

R2=3 Ω

So, the combined resistance, R = 2 Ω + 3 Ω

R = 5 Ω

(b) The current, I in the circuit can be calculated as:

V = IR

or I = 10 / 5 = 2 At)=R2R1+R2v(t)

(c) The p.d. across the 2 Ω resistor is:

V = IR

or V = 2×2= 4 V

(d) The p.d. across the 3 Ω resistor:

V = IR

or V = 2 x 3

or V = 6 V

**Answer 28:**

(a) The resistors of 6 Ω and 3 Ω are connected in parallel. Therefore, their combined resistance can be calculated as:

1/R = 1/R_{1} + 1/R_{2}

Here, R_{1} = 6 Ω ,

R_{2} = 3 Ω

1/R = (1/6) + (1/3 )

1/R = (1 + 2)/6

R = 6/3

R = 2 Ω

(b) Potential difference, V = IR

The potential difference across the combined resistance,

V = (6 × 2) V

V = 12 V

(c) The potential difference across the 3 Ω resistor can be calculated as:

V = IR

V = 6×3 = 18 V

(d) The current across the 3 Ω resistor is:

I = V/R

I = 12/3

I = 4 A

(e) The current across the 6 Ω resistor is:

I = V/R

I = 12/6

I = 2 A

**Exercise : Solution of Questions on page Number :41**

**Answer 29:**

(a) Circuit diagram

(b) Since two resistors of 20 Ω are connected in series, the effective resistance will be

R = R_{1}+ R_{2}

Here, R_{1}=20 Ω,

R_{2} =20 Ω

Therefore,

R = 20 Ω + 20 Ω = 40 Ω

The effective resistance of the two resistors, R= 40 Ω

(c) The current that flows from the battery,

I = V / R

I = 5 / 40

I = 0.125 A

(d) The p.d. across the 20 Ω resistor, V= I × R

V = 20 x 0.125 V

V = 2.5 V

Similarly, the potential difference across the second 20 Ω resistor is equal to 2.5 V.

**Answer 30:**

(a) The resistors are connected in parallel.

(b) In a parallel arrangement, the voltage remains the same across each resistor. The battery is also connected in parallel with the resistors. Therefore, the p.d across each resistor is 6 V.

(c) The 2 Ω resistor will have the bigger share of the current since resistance is inversely proportional to the current.

(d) The effective resistance of the parallel combination is:

1R=1R_{1}+1R_{2}

1R=12+131R=3+261R=56R=65ΩR=1.2Ω

(e) The current flowing through the battery, I = 5 A

**Answer 31:**

The coils of the resistors of 4 Ω and 2 Ω are connected in parallel. Therefore:

1R=1R1+1R_{2}1R=14+121R=34R=43Ω

Combined resistance of the 4 Ω coil and the 2 Ω coil = 1.33 Ω

Total current = 3 A

The voltage across the whole cicuit,as in case of parallel circuit volatge is same scross all resistances.

V = IR.

V = 3 x 4/3 = 4 V

Therefore, the current through the 2 Ω coil,

I = V/R1.

I = 4/2 A

I = 2 A

**Answer 32:**

(a)

(a) Let the current in the circuit be I amperes and the battery be of strength V volts.

Let the combined resistance of the three resistors be R ohms.

Therefore, according to Ohm’s law, we have:

V = IR … (1)

We know that when resistors are connected in series, the current is the same in all the resistors but the voltage is different across each resistor.

Therefore:

V = V_{1} + V_{2}

V = IR_{1} + IR_{2}

V = I (R_{1} + R_{2}) … (2)

From the equations (1) and (2) we have:

R = R1 + R2

(b)

(i) The current through the 5 Ω resistance can be obtained using the equation,

I = V/R

or I = 10/5 = 2 A

(ii) In a series arrangement, the current remains the same across each resistance. Therefore, the current through R also will be 2 A.

(iii) Value of R = V/I

R = 6/2 = 3 Ω

(iv) The value of V = IR

V = 2 x (3 + 5) = 16 V

**Answer 33:**

(a)

Let the current in the circuit be I amperes and the battery be of strength V volts.

Let the combined resistance of the three resistors be R ohms.

Therefore, according to Ohm’s law, we have:

V = IR …. (1)

We know that when the resistors are connected in series, the current is the same in all the resistors. Therefore:

V = V_{1} + V_{2} + V_{3}

V = IR_{1} + IR_{2} + IR_{3}

V = I (R_{1} + R_{2} + R_{3}) … (2)

From the equations (1) and (2) we have:

R = R_{1} + R_{2} + R_{3
}(b) The current through the 5 Ω resistor can be calculated as:

V = IR

I = V/R

I = 6/5 = 1.2 A

The current through the 10 Ω resistor can be calculated as:

I = V/R

I = 6/10 = 0.6 A

The current through the 30 Ω resistor can be calculated as:

I = V/R

I = 6/30 = 0.2 A

(b)The total current in the circuit, I = 1.2 A + 0.6 A + 0.2 A = 2 A

(c) The three resistors are connected in parallel. Therefore:

1/R = 1/R_{1} + 1/R_{2} + 1/R_{3}

Here, R_{1}=5 Ω,

R_{2} = 10 Ω,

R_{3}= 30 Ω

1/R = (1/5) + (1/10) + (1/30)

1/R = (6 + 3 + 1)/30

1/R = 10/30

R = 3 Ω

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 42**

**Answer 34:**

(a)

(a) Let the individual resistance of the two resistors be R_{1} and R_{2} and their combined resistance be R. Let the total current flowing in the circuit be I and strength of the battery be V volts. Then, from Ohm’s law, we have:

V = IR … (1)

We know that when resistors are connected in parallel, the potential drop across each resistance is the same.

Therefore:

I = I_{1} + I_{2}

I = V/R_{1} + V/R_{2}

I = V/(1/R_{1} + 1/R_{2}) … (2)

From the equations (1) and (2) we have:

1/R = 1/R_{1} + 1/R_{2}

(b)

(1)

(ii) The current shown by the ammeter A, i.e. the current in the circuit can be calculated as:

I = VR

I =4/2.5= 1.6 A

**Answer 35:**

**(a)**

Let the resistance of the three resistors be R_{1}, R_{2} and R_{3}, respectively. Let their combined resistance be R. Let the total current flowing in the circuit be I and the strength of the battery be V. Then from Ohm’s law, we have:

V = IR …..(1)

We know that when the resistors are connected in parallel, the potential drop across each resistance is the same.

Therefore:

I = I_{1} + I_{2} + I_{3}

I = V/R_{1} + V/R_{2} + V/R_{3}

I = V/(1/R_{1} + 1/R_{2} + 1/R_{3}) …… (2)

From equations (1) and (2) we have:

1/R = 1/R_{1} + 1/R_{2} + 1/R_{3}

(b) Let V be the voltage of the cell and R is the resistance of each resistor. When switch K is not closed then

**Answer 36:**

(d) 712Ω

The resistors of 6 Î and 2 Î are connected in parallel.

∴1R=1R_{1}+1R_{2} Here, R_{1} = 6 Ω R_{2}=2 Ω1R=16+121R=46 R=64

This arrangement is further connected in series with the 6 Î resistor.

∴ Net resistance =64+6 = 712 Ω

**Answer 37:**

(c) 20 Ω

When 25 Ω and 15 Ω are connected in series, then:

Total resistance, R = 25 + 15 = 40 Î

This 40 Î is connected in parallel with the 40 Î resistor.

Therefore, the net resistance = 40 / 2 = 20 Î

**Answer 38:**

(a) 9 Î

The two resistors of 6 Î are connected in parallel with each other. So, their net resistance 3 Î is connected in series with a resistance of 6 Î. So, the net resistance of the complete arrangement is 9 Ω.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 43
**

**Answer 39:**

(c) 1V

The resistors of 1 Ω, 2 Ω and 3 Ω are connected in series. Therefore, the net resistance,

R =R_{1} +R_{2} +R_{3}

R=1 Ω + 2 Ω + 3 Ω = 6 Ω

Current in the circuit will be,

I = V/R

or I = 2/6 = 1/3 A

Current = 13A

Therefore, the voltage across the 3 Î resistor,

V = IR

or V= 1/3 x 3 = 1 V.

**Answer 40:**

(b) The current at Y is greater than that at Z.

This is so because Y alone will offer less resistance.

**Answer 41:**

(b) V_{1} = 5, V_{2} = 10 and V_{3} = 15

Because V = IR, the net voltage can be obtained by multiplying current with resistance.

**Answer 42:**

(d) 25

If the resistance wire is cut into five pieces, the resistance of each wire is R/5. If we connect the pieces in parallel, we will get the net resistance as R/25. Therefore, the ratio will be 25.

**Answer 43:**

(i) To obtain 9 Ω and 4 Ω , we should connect the resistors as follows:

**Answer 44:**

Let the resistances of the two resistors be x and y.

When they are connected in parallel, we have:

1 / x + 1 / y = 1 / 2 … (1)

When they are connected in series, we have:

x + y = 9 … (2)

On solving equations (1) and (2), we will obtain the values of the two resistors as 3 Ω and 6 Ω.

**Answer 45:**

When the two resistors are connected in parallel, we have:

1/R=1/R_{1}+1/R_{2}/14.8= 18+1x 14.8-18=1x 1-0.64.8=1x 0.44.8=1x x=12 Ω

x = 12 Ω

Therefore, the value of x = 12 Î

**Answer 46:
**(i) To get a value of 6 Ω, all the resistors are to be connected in series as shown below:1 Î 2 Î 3 Î

Net resistance,

*R*=

*R*

_{1}+

*R*

_{2}+

*R*

_{3}

*R*= 1 Î + 2 Î + 3 Î = 6 Î

(ii) To get a value of 6 / 11 Ω, all the resistors are to be connected in parallel as shown below:

When three resistance is connected in parallel their resultant resistance is given by

(iii) To get a value of 1.5 Ω, the 1 Ω and 2 Ω resistors should be connected in series and this arrangement should be connected in parallel with the 3 Ω resistor as shown below:

The resistors of resistance 1 Î and 2 Î are in series. Therefore, their net resistance is:

*R*=

*R*

_{1}

_{ }+

*R*

_{2}

*R*= 1 Î + 2 Î

*R*= 3 Î

This 3 Î is connected in parallel with another 3 Î resistance.

Therefore, net resistance will be:

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 43**

** Answer 47:**

To get the resistance of 2.5 Î, we will have to connect the resistors of values 2 Î and 3 Î in series and this arrangement should be connected in parallel with the resistor of value 5 Î.

**Answer 48:**

(a) To obtain a 4 Ω resistance, connect the 2 Ω resistor in series with the parallel combination of the resistors of values 6 Ω and 3 Ω.

(b) To obtain a 1 Ω resistance, connect all the resistors in parallel.

**Answer 49:**

(a) To get the highest resistance, all the resistors must be connected in series.

Resistance in a series arrangement is given by R = R_{1}+ R_{2} + R_{3} + R_{4}

**R= 4 Ω+8 Ω+12 Ω+24 Ω**

** R=48 Ω**

Therefore, the highest resistance is 48 Ω.

(b) To get the lowest resistance, all the resistors must be connected in parallel.

Resistance in a parallel arrangement is given by:

1/R=1/R_{1}+1/R_{2}+1/R3+1/R_{4}

Therefore, the lowest resistance of the arrangement is 2 Ω.

**Answer 50:**

The resistors of values 20 Ω, 10 Ω and 20 Ω are connected in series. Therefore, their net resistance is:

R = 20 Ω + 10 Ω + 20 Ω

R = 50 Ω

This combination of resistors are connected in parallel with that of value 30 Ω. Therefore, the resistance R’ is:

1/R’ = (1/50) + (1/30)

1/R’ = (3 + 5)/150

R’ = 150/8

R’ = 18.75 Ω

The resistance, R’ is connected in series with the two resistors of values 10 Ω each. Hence, the total resistance between A and B is:

18.75 + 10 + 10 = 38.75 Ω.

**Answer 51:**

Given: One hundred 1 Ω resistors

The largest value of resistance is obtained when the resistors are connected in series. Therefore, the largest resistance is 100 Ω.

The lowest resistance is obtained when all the resistors are connected in parallel. Therefore, the lowest resistance of the combination is 0.01 Ω.

**Answer 52:**

When two 100 Ω resistors are connected in parallel, the value of the combined resistance becomes 50 Ω.

Now to get a resistance of 250 Ω, we must connect two more 100 Ω resistors in series with the above combination.

Therefore, the configuration will be two 100 Ω resistors in series with a parallel combination of another two 100 Ω resistors.

**Answer 53:**

The p.d across all the resistors R_{1}, R_{2}, R_{3} and R_{4} is 12 V.

Since all the resistors are of the same value, the p.d at exactly half of the combination, i.e. the voltage shown by the voltmeter C will be 6 V. Similarly, the p.d. shown by the voltmeters A and B is one-fourth the p.d. across all the resistors. Therefore, A and B will have a reading of 3 V.

**Answer 54:**

When four resistors of 16Ω each are connected in parallel, the effective resistance of the combination can be obtained as:

The effective resistance of combination is 4 Î.

When four such combinations are connected in series, the effective resistance becomes:

R = R_{1} + R_{2}+ R_{3} + R_{4}

R = 4 Î + 4 Î + 4 Î + 4 Î = 16 Ω

**Answer 55:**

Since the lamps are the same as given in the question, the resistance of both the lamps will be the same. Therefore, the current is distributed equally. Since the combination shows a 0.50 A current in the circuit by the ammeter A_{1}, the current shown by A_{2}, A_{3}, A_{4} and A_{5} will be the same and equal to 0.25 A.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 47**

**Answer 1:
**No, the lights in the house are wired in parallel.

**Answer 2:**

When a bulb in a series circuit blows off, the power supply to all other bulbs is cut off. Hence, all the other bulbs are switched off.

**Answer 3:
**When one of the bulbs in a parallel circuit blows off, it does not affect the other bulbs.

**Answer 4:**

(a) Series circuit: This is so because in a series circuit, a large number of low-power decorating bulbs can be used effectively.

(b) Parallel circuit: This is so because in a parallel circuit, if one bulb does not work properly, it does not affect the working of the other bulbs.

**Answer 5:
**

**Answer 6:
**A series arrangement is not used for connecting domestic electrical appliances because different appliances have different resistances; this leads to the problem of unequal voltage distribution. Another reason why this arrangement is not preferred is that if one of the appliances gets damaged, the power supply to all other appliances is cut off.

**Answer 7:**

Three reasons why a parallel circuit is used in domestic wiring:

(a) A parallel circuit has a low resistance.

(b) It prevents unequal power supply as opposed to a series circuit.

(c) If one device in the series is damaged, it does not affect the other devices.

**Answer 8:**

(a) The parallel circuit will have the highest voltage across each bulb.

(b) Parallel circuit

(c) Series circuit

(d) Series circuit

**Answer 9:**

(a) The lamps will be the dimmest in the series circuit (ii) because the voltage will be divided between the two lamps.

(b) In circuit (iii), the lamps will be as bright as in circuit (i) because circuit (iii) is a parallel arrangement. In a parallel arrangement, the voltage remains the same.

(c) Circuit (iii) will give the maximum light as circuit (iii) has a parallel arrangement. A parallel arrangement offers less resistance and thus circuit (iii) will give more light.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 48**

**Answer 10:**

A parallel arrangement will be preferred in this case because a parallel arrangement has less resistance than a series arrangement. Also, in case of any short circuiting, the other bulb remains unaffected. A series arrangement will draw more current from the battery.

**Answer 11:**

(a) A parallel arrangement will be a better way to connect lights and other electrical appliances in domestic wiring because a parallel arrangement has a low resistance. Also in case of any short circuiting in one appliance, the other electrical appliances remain unaffected.

(b) In a series arrangement, if a lamp blows off, the power supply to the other lamps is cut off. Hence, all the lamps will get switched off.

(c) The electrician has wired the house in a series circuit.

(d)

**Answer 12:**

(b) If one lamp fails, the others remain lit.

This is so because in a parallel circuit, if one device fails, it does not affect the working of the other devices.

**Answer 13:**

(c) With S_{2} open and S_{1} closed, A and B are lit.

This is so because if the switch, S_{2} is open, the current will flow through lamp A because it is a parallel circuit.

**Answer 14:
**(a)

(b) The brightness of the lamp can be changed by connecting the lamps in parallel.

**Answer 15:**

(a) The brightness of A and B is the same. C is brighter since in A and B, the same amount of current flows but the voltage gets divided into two parts. Therefore, bulbs A and B glow dimmer.

(b) The brightness of A will remain the same because voltage distribution will have no effect if bulb C burns out.

(c) Bulb A will get switched off because the current will not flow to it if bulb B burns out since they are in a series circuit. The brightness of C will remain the same because the same current will continuously flow through bulb C.

**Answer 16:**

The brightness of two lamps arranged in parallel will be more compared with the brightness of two lamps arranged in series because a parallel circuit offers less resistance.

**Answer 17:**

In a parallel circuit, if the filament of one lamp breaks, it will have no effect on the other lamp. If the same happens in a series circuit, the other lamp will stop glowing. This is because in a series circuit, if one of the bulbs blows off, the circuit is broken and the power supply to the other bulb is cut off.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 49**

**Answer 18:
**The switch is turned to the right for brighter light and is turned to the left for dimmer light. This happens because when the switch is turned to the right, it offers less resistance and when turned to the left, it offers more resistance.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 58**

**Answer 1:**

Two factors on which electrical energy consumed by an electrical appliance depends on are:

(1) power

(2) time

**Answer 2:**

A 60-watt bulb has a higher electrical resistance than a 100-watt bulb. Because power is inversely proportional to resistance, when the power is less, the resistance is high.

**Answer 3:**

The commercial unit of electric energy is kilowatt hour or KWh in short.

**Answer 4:**

Given V = 220 V and P = 100 W

We know that power, P = IV = V2 / R

R = V^{2} / P

R = 220×220100

R = 484 Î

**Answer 5:**

(i) The SI unit of electric energy is joule.

(ii) The SI unit of electric power is watt.

**Answer 6:**

(i) Kilowatt is the unit of power.

(ii) Kilowatt-hour is the unit of energy.

**Answer 7:
**Watt is the unit of power.

**Answer 8:**

The symbol KWh stands for kilowatt-hour. It is the commercial unit of electrical energy.

**Answer 9:**

We know that power and potential difference are related to each other as given in the equation P = V2/R.

Now, keeping R the same, if V is doubled, power gets increased by four times.

**Answer 10:**

The label further tells us that the total power consumed by the electric lamp will be 36 W and the current derived by it is 3 A (using the equation, P = VI).

**Answer 11:**

Given:

P = 920 W

V = 230 V

We know that power is given by P = VI, where I is the current consumed by the device.

Using the given values of P and V, we get:

920 = 230 I

I = 920230=4 A

Thus, the current consumed by the appliance is 4 A.

**Answer 12:**

Watt is the unit of power. One watt can be defined as the power consumed by an electrical device if it is operated at a potential difference of 1 V and it carries a current of 1 A. That is:

1 watt = 1 volt x 1 ampere.

**Answer 13:**

One watt-hour is the amount of electrical energy consumed when an electrical appliance of power equal to 1 watt is used for 1 hour.

1 watt-hour = 3600 joules

**Answer 14:**

Given:

I = 5 A

R = 100 Î

Power consumed, P= I2R

= (5)^{2} 100 watt

= 2500 watts=2.5 kW

Energy consumed, E = P x time

= 2.5 x 2

= 5 kWh .

**Answer 15:**

Here, V = 220 V and I = 0.5 A (given)

Power drawn by the device is given by:

P = VI

Therefore:

P = 220 x 0.5

= 110 W

**Answer 16:**

(i) I = 1 A

R = 300 Î

t = 1 h

Electrical energy consumed = I^{2} × R × t

= (1)^{2} (300) (1)

= 300 Wh

(ii) I = 2 A

R = 100 Î

Electrical energy consumed = I^{2} × R × t = (2)^{2} (100) (1) = 400 Wh

Thus, more electrical energy is consumed in case (ii).

**Answer 17:**

Given:

V = 220 V

P = 2.2 kW = 2.2 x 103 w

t = 3 h

Electrical energy, E = P x t

= 2.2 kW x 3 h

= 6.6 kWh

Current drawn, I = P/V

= 2.2 x 103220

= 10 A

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 59**

**Answer 18:**

Power of bulb 1, P_{1} = 60 W

Duration that it was lit, t_{1}= 4 h

Electric energy consumed by two bulbs, E_{1} = 2 x P_{1} x t_{1}

= 2 x 60 x 4

= 480 Wh

Power of bulb 2, P_{2} = 100 W

Duration that it was lit, t_{2}= 5 h

Electric energy consumed by three bulbs, E_{2}= 3 x P_{2}x t_{2} = 3 x 100 x 5 = 1500 Wh

Total electric energy consumed in 30 days, E = 30 x (E_{1}+ E_{2})

E = 30 x (480 + 1500)

E = 30 x 1980

E = 59400 Wh

E = 59.4 kWh

**Answer 19:**

Given:

V = 250 V

I = 0.4 A

Power, P = VI

= 250 x 0.4

= 100 W

Resistance, R = PI2

= 100(0.4)2

= 625 Ω

**Answer 20:**

Given:

V = 220 V

P = 4 kW = 4 × 103 W

(a) I = PV = 4 x 103220 = 18.18 A

(b) R = V_{I} =22018.18 = 12.1 Î

(c) Energy consumed in two hours, E = P × t

= 4 kW × 2 h

= 8 kWh

(d) Cost of 1 kWh = Rs 4.6

Total cost = Energy consumed × Price

= 8 × 4.6

= Rs 36.80

**Answer 21:**

Given:

I = 5 A

V = 220 V

Power of the motor,

P = VI

= 5 × 220

= 1100 W = 1.1 kW

Energy consumed in two hours,

E = P × t

= 1.1 kW × 2 h

= 2.2 kWh.

**Answer 22:**

Energy consumed by the TV set,

E = P × t

= 250 × 1 = 250 Wh

Energy consumed by the toaster,

E = P × t

= 1200 W × 1060 h (10 min = 1060 h )

= 200 Wh

Thus, it is clear that the TV set consumes more electrical energy.

**Answer 23:**

(i) As the 6 V battery is connected in series, the potential difference will be different across the two given resistors. So we need the current to calculate the power.

Therefore, the net resistance, R of the circuit = (1 + 2) Î = 3 Î

Current, I = VR = 63 = 2 A

Power consumed by the 2-ohm resistor,

P = I^{2} R

= 2^{2} x 2

= 8 W

(ii) As the battery is connected in parallel to the 12 Î and 2 Î resistors, the potential difference across them will be the same.

Therefore, the power,

P= V^{2}R

P=4^{2}/2=16/2 = 8 W

**Answer 24:**

(a) 220 V

(b) Current drawn by the 40 W bulb, I_{1} = P/V =40/220=0.18 A

Current drawn by the 60 W bulb, I_{2}= P/V=60/220=0.27 A

Total current drawn, I = I_{1} + I_{2}= 0.18 A + 0.27 A = 0.45 A

(c) Total energy consumed, E = Σ (P x t) = (40 x 1) + ( 60 x 1) = 100 Wh = 0.1 kWh

**Answer 25:**

(a) Power, P = VI = 230 × 10 = 2300 W

(b) Energy transferred in one minute = P × t

= 2300 W × 60 s (1 minute = 60 s)

= 138000 J

= 138 kJ.

**Answer 26:**

Energy consumed by the TV in 1 hour, E_{1} = P x t = 200 W x 1 hour = 200 Wh = 0.2 kWh

Energy consumed by the three bulbs in 1 hour, E2 = 3 x P x t = 3 x 100 W x 1 hour = 300 Wh = 0.3 kWh

Energy consumed by the heater in 1 hour, E3 = 2 kWh

Total energy consumed, E = E_{1}+ E_{2} + E_{3}

= 0.2 kWh + 0.3 kWh + 2 kWh

= 2.5 kWh

Total energy, consumed from 6 p.m. to 10 p.m., E = 4 x 2.5 kW = 10 kWh

Total cost at base price, Rs. 5.5 per kWh = E x 5.5 = 10 x 5.5 = Rs. 55

**Answer 27:**

Maximum power, P = VI

= 13 A × 230 V

= 2990 W = 2.99 kW

**Answer 28:**

Rate of electrical energy transfer = Power consumed

∴ Rate of electrical energy transfer, P = VI

= 230 V × 0.4 A

= 92 W = 92 J/s

**Answer 29:**

(a) Electrical power is the electric work done per unit time.

In terms of potential difference and current, electric power is given as:

Electric power, P = potential difference, V x current, I

P = V_{I
}(b) Given:

Potential difference = reading of the voltmeter, V = 3 V

Current in the circuit = reading of the ammeter, I= 0.5 A

(i) Resistance of the lamp, R = V_{I}=3V0.5A=6 ohm

(ii) Power, P = V_{I} = 3 V x 0.5 A = 1.5 W

(c) One kilowatt-hour is the amount of electrical energy consumed when an electrical appliance having a power rating of one kilowatt is used for one hour.

1 kilowatt-hour = 36,00,000 joules

(d) Power rating of the heater, P = 500 W

Duration of the operation, t = 20 hours

Electrical energy consumed = P x t

= 500 W x 20 hours

= 10000 W = 10 kW

Rate for 1 kW = Rs. 3.90

Total cost of operating = units consumed x rate = 10 x Rs. 3.90 = Rs. 39

**Answer 30:**

(b) 6 W

Power, P = V_{I} = 12 V x 0.5 A = 6 W

**Answer 31:**

(d) watt

Watt is the unit of electric power.

**Answer 32:**

(c) 850 W

An electric iron may use a power of 850 watts.

**Answer 33:**

(b) Rs. 24

Electrical energy consumed in three hours = P x t = 2 kW x 3 hour = 6 kWh

Unit cost = Rs. 4 per kWh

Therefore, the cost of energy used for three hours = 4 x 6 = Rs. 24

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 60**

**Answer 34:**

(a) joule

Joule is the SI unit of energy.

**Answer 35:**

(c) kilowatt-hour

Kilowatt-hour is the commercial unit of electrical energy.

**Answer 36:**

(d) 6000 J

Energy transferred, E = power x time = 100 W x 60 s = 6000 J

**Answer 37:**

(d) 15 A

Current drawn by the kettle, I = PV=3000/230 =13 A

So the cable should be able to carry more current than this and hence the answer is 15 A.

**Answer 38:**

(d) 3 J / s

Electrical energy transferred per second, E = V x I x t = 6 V×0.5 A×1s = 3 J/s

**Answer 39:**

(c) 293

Total power provided in the house, P = VI = 100 A × 220 V = 22000 W

This is the maximum power that can be drawn in the house.

Total power drawn by x bulbs = 75x W

∴ Maximum power x bulbs can draw = 22000 W

⇒ 75x = 22000

⇒x = 22000/75 ≈ 293

**Answer 40:**

(d) one-fourth

Since P = V^{2}R, when the potential difference is halved, the power becomes one-fourth.

**Answer 41:**

The electric heater will consume more electrical energy when the length of its heating element is reduced because resistance is directly proportional to length (R = ρlA). Hence, resistance will decrease. Power is inversely proportional to resistance (P = V^{2}R). Hence, power will increase.

Thus, a decrease in resistance means an increase in the power consumed.

**Answer 42:**

(a) The lamp has the greatest electrical resistance because the current drawn by it is the least. R = VI and hence resistance varies inversely with the current.

(b) The reasons for this are as follows:

The kettle draws a large amount of current. So the wire may melt down due to heating.

For the device to be safe, it needs to be have an earthing system. This is missing here.

(c) The power, P will be:

P = VI = 240 V x 8.5 A = 2040 W

(d) As current is directly proportional to potential difference, halving the potential will halve the current too. Therefore, the new current value will be 4.25 A.

**Answer 43:**

(a) The meter reading on Sunday was 42919.

(b) The meter reading on Monday was 42935.

(c) Total units consumed = Meter reading on Monday − Meter reading on Sunday

= 42935 − 42919

= 16

(d) These units have been consumed in 24 hours.

(e) Price of one unit = Rs. 5

Total units consumed = Meter reading on Sunday − Meter reading on Monday

= 42935 − 42919

= 16

Total cost of units consumed = 16 × 5 = Rs. 80

**Answer 44:**

Maximum power that can be drawn from the circuit = VI = 220 V x 5 A = 1100 W

Let x be the number of 10 W bulbs used.

Then the maximum power x bulbs can draw from the circuit = 1100 W

10x = 1100

x = 1100/10=110 bulbs

**Answer 45:**

Let *R* be the resistance of the lamp and *V* be the potential difference applied.

__In a series connection__:

Net resistance of the circuit, *R*_{1} = *R* + *R* = 2*R
*Power drawn,

*P*

_{1}=

*V*

^{2}/

*R*

_{1}=

*V*

^{2}/2

*R*

__In a parallel connection__:

Net resistance of the circuit,

*R*

_{2}will be:

1R

_{2}=1/R+1/R=2R

or

*R*

_{2}= R

_{2}

Power drawn,

*P*

_{2}=

*V*

^{2}/

*R*

_{2}= 2

*V*

^{2}/

*R*

Therefore,

*P*

_{2}:

*P*

_{1}= 4:1″

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 60**

**Answer 1:**

Heat produced by a current passing through a wire with a fixed resistance depends on the square of current, I.

Heat, H = I^{2} x R x t

**Answer 2:**

If the current passing through a conductor is doubled, the heat produced will increase by four times because the heat produced is directly proportional to the square of the current.

**Answer 3:**

The two effects produced by an electric current are:

(i) Heating effect

(ii) Chemical effect

**Answer 4:**

The heating effect of current is utilised in an electric bulb.

**Answer 5:**

The heating effect of current is utilised in the working of an electric fuse.

**Answer 6:**

The two devices that work on the heating effect of electric current are a bulb and an electric fuse.

**Answer 7:**

Two gases that are filled in the filament type of electric bulbs are:

(i) argon

(ii) nitrogen

**Answer 8:**

Filament type of electric bulbs are not power efficient because a lot of power gets wasted as heat.

**Answer 9:**

It is so because the connecting cord has a very low resistance. So, it does not get enough heat to glow.

**Answer 10:**

(a) H = I^{2}Rt where H is the heat energy produced, I is the current, R is the resistance and t is the time.

(b) I = 5 A, R = 20 Î and t = 30 s

H = I^{2}Rt = 5^{2} x 20 x 30 = 25 x 20 x 30 = 15000 J

**Answer 11:**

The heat produced by an electric current depends on the square of the current, the resistance of the device and the time for which the current is passed through the device, i.e.:

H = I^{2}Rt

**Answer 12:**

(a) Joule’s law of heating states that heat, H produced in a wire is directly proportional to:

(i) the square of the current, I^{2}

(ii) the resistance of the wire, R

(iii) the time, t for which the current is passed

That is, H = I^{2}Rt

(b) The net resistance of the circuit, R = 40 + 60 = 100 Ω

Time for which current is passed = 12 minute = 30 s

Current in the circuit = VR=220/100=2.2 A

Heat produced = I^{2}Rt = (2.2)^{2} (100) (30) = 4.84 x 100 x 30 = 14520 J

**Answer 13:**

If air is filled in an electric bulb, the extremely hot tungsten filament would burn up quickly because of the oxygen present in the air. So, a bulb is filled with a chemically unreactive gas like argon or nitrogen.

**Answer 14:**

Tungsten is used for making the filaments of electric bulbs because it has a very high melting point (3380°C). It does not melt down and thus remains white hot.

**Answer 15:**

The current that makes the heater element very hot, only slightly warms the connecting wires leading to the heater because the connecting wires have a low resistance. So they do not get hot. But the heater element has a very high resistance and so it gets very hot.

**Answer 16:**

*I* = 4.0 A

*H* = 2.88 x 10^{4} J

*t* = 10 minutes = 10 x 60 = 600 s

(a) Power = Ht=2.88 x 104/600=48 W

(b) *V* = P_{I}=48/4=12 V

**Answer 17:**

I = 2.5 A

R = 200 Ω

Rate of heat produced = Power = I^{2}R = (2.5)^{2}(200) = 1250 J/s

**Answer 18:**

I = 15 A, R = 8 Ω

Rate of heat produced = Power = I^{2}R = (15)^{2}(8) = 1800 J/s

**Answer 19:**

V =12 V

R = 25 Ω

t = 1 minute = 60 s

Current, I = VR=12/25=0.48 A

Heat generated = I^{2}Rt = (0.48)^{2}(25)(60) = 345.6 J

**Answer 20:**

Given *R* = 4 Ω

*H* = 100 J

*t* = 1 s

We know that, *H* = *I*^{2}*Rt*

*I*^{2} = HRt=100/4 x 1=25 A^{2}

*I* = 5 A

Now:

*V* = *IR*

*V* = 5 x 4 = 20 V

**Answer 21:**

(a) Since a conductor offers resistance to the flow of current, some work must be done by the current continuously to keep itself flowing. When an electric charge, Q moves against a potential difference, V, the amount of work done is given by:

W = Q x V (1)

From the definition of current, we know that:

Current, I = Qt

So,

Q = I x t (2)

And from Ohm’s law, we have:

VI=R

or V = I x R (3)

Now, substituting Q = I x t and V = I x R in equation (1), we get:

W = I x t x I x R

So, the work done, W = I^{2} x R x t

Assuming that all the electrical work done is converted into heat energy:

Heat produced = Work done in the above equation

Thus heat produced, H = I^{2} x R x t joules

This is known as Joule’s law of heating.

(b) Given: Power rating (P) = 12 W

Time interval (t) = 1 minute = 60 s (1 minute = 60 seconds)

Potential difference (V) = 12 V

Heat = I^{2}Rt

But, we know that P = I^{2}R

Therefore, H = P x t = 1^{2} W x 60 s = 720 joules

(c) The heat produced by the room heater will become one-fourth the previous quantity when the current passing through it is halved because the heat produced is directly proportional to the square of the current.

(d) When an electric current is passed through a high resistance wire, like nichrome wire, the resistance wire becomes very hot and produces heat. This is called the heating effect of current.

The heating effect of current is used in electric irons, electric^{2} heaters, electric ovens, filament bulbs etc. and it is also utilised in electric fuses.

(e) Tungsten is used for making the filament of an electric bulb.

**Answer 22:**

(c) magnitude of current

We know that:

H = I^{2}Rt

It shows that the heat produced is proportional to the square of the current.

**Exercise : Solution of Questions on page Number : 67**

**Answer 23:**

(c) four times

Heat produced is directly proportional to the square of the current.

**Answer 24:**

(d) heating effect of current

An electric fuse works on the heating effect of current.

**Answer 25:**

(c) nichrome

Nichrome has a high resistance.

**Answer 26:**

(b) x × z ×y^{2}

This is so because heat, H = I^{2}Rt

**Answer 27:**

(b) thick and short

This is so because in this case, the resistance of the wire will be low.

**Answer 28:**

(b) infra-red rays

This is so because of the heat produced when a filament type light bulb glows.

**Answer 29:**

(c) 2500°C

It is the temperature of an electric bulb filament when it glows.

**Answer 30:**

(c) one-fourth

This is so because heat produced is directly proportional to the square of the current passing through the resistor.

**Answer 31:**

(a) Material S will be used for making the heating element of an electric iron as it has a high resistivity .

(b) Material Q will be used for making the connecting wires of an electric iron as it has a low resistivity.

(c) Material R will be used for making the covering of the connecting wires as it has an extremely high resistivity.

**Answer 32:**

(a)

Filament of a light bulb |
Connecting wire |

The wire in the filament of a light bulb has a high resistance and a high melting point. So, it heats up without melting and glows when the current flows through it. | The connecting wire in a circuit has a low resistance and a low melting point. So, it does not heat up much when the current flows through it and thus does not glow. |

(b) It is the high melting point of the filament wire that is accountable for this difference.

**Answer 33:**

Let the resistance be R.

In a series combination:

Net resistance = R + R = 2R

In a parallel combination:

1Net resistance=1/R+1/R=2/R

Net resistance = R/2

It is clear that the net resistance is more in the series combination. Therefore, more heat will be obtained in a series connection, as the heat produced is directly proportional to the resistance in the circuit.

**Answer 34:**

In the case of minimum heating:

P = 360 W

V = 220 V

where the symbols used have their usual meanings.

We know that P = VI

I = P/V

I =360/220=1.64 A

Resistance, R =VI

R = 2201.64=134.15 Ω

In the case of maximum heating:

P = 840 W

V = 220 V

where the symbols used have their usual meanings.

We know that P = VI

I = PV

I =840/220=3.82 A

Further, R =VI

R = 220/3.82=57.60 Ω

**Answer 35:**

The following electric heating devices have resistors to control the flow of electricity:

Electric iron

Electric geyser

Electric oven

Electric heater